Przejdź do treści
logo 6stron

logo 6stron

Dwie Wyspy Bożego Narodzenia

Australia|Kiribati|Turystyka i wypoczynek
10 grudnia 202325 grudnia 2024

Na mapie świata znaleźć można dwie wyspy noszące nazwę Wyspy Bożego Narodzenia. Pierwsza, najbardziej odległa od ludzkich skupisk, znajduje się na środku Pacyfiku i należy do wyspiarskiego państewka Kiribati. Druga, należąca do Australii, leży na Oceanie Indyjskim. Obie wyspy swoje nazwy zawdzięczają dacie swojego odkrycia, która związana jest z Bożym Narodzeniem. Pierwszą z wysp odkryto 24 grudnia 1777 roku, a tą należącą do Australii, 25 grudnia 1643 roku. Ciekawostką jest również, że jedna z nich ma historię związana z Polską.

Wyspa Bożego Narodzenia (Kiritimati)

Pierwsza z wysp o nazwie Wyspa Bożego Narodzenia, zwana Kiritimati, to największa z 33 wysp stanowiących państwo Kiribati, położona na Pacyfiku. Wyspa zajmuje powierzchnię 642 km², w tym 388 km² stanowi powierzchnię lądową, co stanowi 70% całego obszaru lądowego kraju. Resztę powierzchni stanowi wewnętrzna laguna nazywana Wielką Laguną.

Kiritimati jest nie tylko największym atolem wchodzącym w skład państwa Kiribati, lecz także największym atolem (jeśli wziąć pod uwagę powierzchnię lądową) oraz największą wyspą koralową na świecie. Wyspa leży prawie na samym równiku, a tuż obok na wschód przebiega linia zmiany daty. Mieszkańcy Wyspy Bożego Narodzenia (Kiritimati) pierwsi witają każdy nowy dzień kalendarzowy i każdy nowy rok. Kilka pobliskich atoli w kierunku południowo-wschodnim jest nieco bliżej linii zmiany daty, a wśród nich atol Caroline (ang. Millennium Island), jednak są to atole niezamieszkane.

Atol należy do najważniejszych terenów lęgowych w strefie tropikalnej. Regularnie gniazduje tutaj około 25 milionów rybitw czarnogrzbietych. Laguna atolu już częściowo wyschła i w dużej mierze zamknięta. Specyficzną atrakcją turystyczną Kiritimati jest kąpiel z meduzami, które na skutek odcięcia od oceanu nie mają naturalnych wrogów, a co za tym idzie – parzydełek.

W 1777 roku żeglarz i odkrywca James Cook dowodząc statkami Discovery i Resolution wylądował na wyspie w przeddzień Bożego Narodzenia, 24 grudnia. Zastał wyspę bezludną, zasiedloną przez dziesiątki milionów ptaków.

Polskie ślady na wyspie

Na wyspie jedna z jej osad nosi nazwę Poland. Według legendy wioska została tak nazwana dla uczczenia Polaka Stanisława Pełczyńskiego z amerykańskiego statku handlowego przewożącego koprę, który trafił na wyspę, gdy jej mieszkańcy mieli problemy z nawadnianiem plantacji palmowych. Stanisław pomógł im rozwiązać problem i stworzył zmodyfikowany system nawadniania, pomagając w jego budowie i ucząc z jego korzystania. Na jego cześć osadę nazwano obecnym mianem, zbudowano w niej kościół pod wezwaniem św. Stanisława, a zatokę w lagunie nazwano Zatoką Świętego Stanisława.

W rzeczywistości wyspa nie miała rdzennych mieszkańców przed okresem zachodniej kolonizacji. Nazwa miejscowości prawdopodobnie związana jest z Charlesem Malinowskim, Francuzem o polskich korzeniach, który był jednym z zarządców wyspy w okresie, gdy ta była dzierżawiona przez Emmanuela Rougiera. Wpływ na taką nazwę mogło mieć również to, że miejscowość położona jest w pobliżu zatoki św. Stanisława, która swoją nazwę z kolei zawdzięcza bratu ówczesnego dzierżawcy Stanislasowi Rougierowi.

Wyspa Bożego Narodzenia (Australia)

Druga z wysp nosząca nazwę Wyspa Bożego Narodzenia, to australijskie terytorium zależne położone na Oceanie Indyjskim, 380 km na południe od Jawy i 2650 km na północny zachód od Perth. Wyspa ta cechuje się nizinnym i średnio wyżynnym krajobrazem, oraz tropikalnym klimatem. Jest popularnym celem turystycznym, szczególnie w okresie świątecznym.

Ta Wyspa Bożego Narodzenia ma powierzchnię 135 km² i leży we wschodnim krańcu Oceanu Indyjskiego, u wejścia do Cieśniny Sundajskiej. Wyspa cechuje się urozmaiconą linią brzegową, a większość (ok. 80 km) stanowią strome, skaliste klify, przeważnie osiągające 20 m wysokości. W niewielu tylko miejscach, głównie w zatokach, znajdziemy piaszczyste plaże (istnieje 13 takich plaż), a lokalnie spotkamy niskie wybrzeże namorzynowe.

Wyspa stanowi wierzchołek, wysokiej na około 5000 m, podmorskiej góry, która osiąga kulminacje w postaci płaskowyżu zajmującego całe wnętrze wyspy. Najwyższym wzniesieniem jest Murray Hill mające 361 m n.p.m. Większość skał, z których zbudowany jest płaskowyż, stanowią wapienie powstałe w wyniku osadzania się przez miliony lat koralowców. Widoczne są również skały wulkaniczne (głównie bazalty), z których zbudowany jest trzon wyspy. Wyspa pierwotnie była bowiem wulkanem.

Ta należąca do Australii Wyspa Bożego Narodzenia jest zamieszkana przez około 2000 ludzi, którzy mówią po angielsku i chińsku. Wyspa była pierwotnie zamieszkana przez ludzi z wyspy Java, którzy przybyli na nią w XVII wieku. Wyspa została odkryta w 25 grudnia 1643 roku, a nazwa “Bożego Narodzenia” została nadana przez angielskiego kapitana Williama Mynorsa. Wyspa była kolonią brytyjską została jednak przekazana Australii.

Jeśli chodzi o turystykę, to Wyspa Bożego Narodzenia oferuje wiele atrakcji turystycznych m.in. tych związanych z bogatą florą i fauną. Na wyspie występuje około 200 gatunków kwiatów. Najbardziej znanym przedstawicielem lokalnej fauny jest czerwony krab.

Czerwone kraby na Wyspie Bożego Narodzenia (Australia) Fot. Wikipedia

Co roku w listopadzie odbywa się migracja krabów czerwonych, w której uczestniczy ok. 100 mln tych osobników. Poza krabem czerwonym występuje tu jeszcze 19 innych gatunków krabów, w tym krab kokosowy. Wyspa jest również siedliskiem kilkudziesięciu gatunków ptaków, w tym kilku endemicznych oraz kilku gatunków gadów. Na wyspie nie występują dziko żyjące ssaki.

Wyspa oferuje turystom wycieczki po parku narodowym, nurkowanie, wędkowanie, wspinaczkę górską, a także zwiedzanie historycznych miejsc, takich jak stary magazyn fosforanowy, który został przekształcony w muzeum.

Grzegorz Turski (gpt)

Żródło: Wikipedia


Zobacz również:

  • Rumunia Transalpina- Vlad Ciovică – Pixabay
    Drogi i autostrady w Rumunii. Trasa Transfogaraska i…
  • 2022-08-13-23_Wyjazd do Bułgarii (121)_Turscy
    Nasze wakacje: Bułgaria – Rawda 2022
  • Yellowstone National Park Fot. Pixabay
    Yellowstone – król parków narodowych USA
  • lefkada_plaża
    Greckie wyspy: Lefkada - Dotyk Karaibów
  • Barbados_clearwater-villa-ocean-view
    Wakacje na Barbadosie
  • Ptasznik Australijski
    Ptasznik Australijski: Najbardziej jadowity pająk
Tagi postów: #Australia#Kiribati#Kiritimati#Turystyka#Wyspa Bożego Narodzenia

PROGNOZA POGODY

Powered by the Tomorrow.io Weather API

WALUTY NBP

Kurs z 16 maja 2025
THB THB 0,11 PLN
USD USD 3,79 PLN
AUD AUD 2,43 PLN
CAD CAD 2,71 PLN
NZD NZD 2,24 PLN
EUR EUR 4,24 PLN
HUF HUF 0,01 PLN
CHF CHF 4,53 PLN
GBP GBP 5,04 PLN
JPY JPY 0,03 PLN
CZK CZK 0,17 PLN
DKK DKK 0,57 PLN
NOK NOK 0,36 PLN
SEK SEK 0,39 PLN
RON RON 0,83 PLN
BGN BGN 2,17 PLN
TRY TRY 0,10 PLN
ILS ILS 1,07 PLN
CNY CNY 0,53 PLN

REKLAMA

SeoHost.pl

15% zniżki na eSIM-yBądź bezpieczny z VPN

Bądź bezpieczny z VPN

Portal Polonii w Australii

GKT-Zakopane - biesiady pod Giewnotem

Działy

  • PROJEKT
  • REGULAMIN
  • KONTAKT

Archiwa

© 2019 - 2025 Sześć Stron Świata

Facebook YouTube LinkedIn
Przewiń na górę