Kulinaria

Smaki Bułgarii: sałata szopska, kebabczeta i frytki z serem
||

Smaki Bułgarii: sałata szopska, kebabczeta i frytki z serem

Bułgaria to kraj o bogatej tradycji kulinarnej, której korzenie sięgają wieków wstecz. Wśród licznych potraw na szczególną uwagę zasługują sałata szopska, kebabczeta (kebabczki) oraz frytki z serem. Te trzy dania stanowią kwintesencję bułgarskiej kuchni, łącząc w sobie prostotę, świeżość i wyjątkowy smak. To nie tylko smaczne dania, ale również odzwierciedlenie bułgarskiej kultury kulinarnej, w której ceni się świeże składniki, prostotę i intensywny smak. To potrawy, które w towarzystwie dobrego wina lub kieliszka rakiji stanowią idealny zestaw na letnie wieczory.

Polskie tradycje, smaki i obyczaje: Tłusty czwartek na koniec karnawału
|

Polskie tradycje, smaki i obyczaje: Tłusty czwartek na koniec karnawału

Tłusty czwartek to jeden z najbardziej charakterystycznych i wyczekiwanych dni w polskim kalendarzu. Związany jest z zakończeniem karnawału i przygotowaniami do Wielkiego Postu. Tradycja ta sięga daleko w przeszłość i jest obchodzona przez Polaków z wielkim entuzjazmem. Tego dnia głównym zwyczajem jest spożywanie słodkich wypieków, przede wszystkim pączków oraz faworków, znanych również jako chrust.

VB: Najlepiej smakuje w otoczeniu przyjaciół, pod niezrównanym australijskim niebem
||

VB: Najlepiej smakuje w otoczeniu przyjaciół, pod niezrównanym australijskim niebem

Odkrycie Victoria Bitter, potocznie znanego jako VB, było dla mnie momentem prawdziwej euforii piwnego smakosza. To australijskie piwo typu lager, z jego bogatą historią sięgającą założenia Victoria Brewery przez Thomasa Aitkena w Melbourne w 1854 roku, szybko stało się dla mnie symbolem autentycznego australijskiego stylu życia. VB to nie tylko piwo; to opowieść o ciężkiej pracy, o odpoczynku zasłużonym po dniu wypełnionym wyzwaniami, o przyjaźni i o dzieleniu się dobrymi chwilami. Moja własna podróż z VB rozpoczęła się w roku 2000 i od tego czasu nasza przyjaźń jedynie się pogłębia.

Z Makłowiczem na Mauritiusie
|||

Z Makłowiczem na Mauritiusie

O Mauritiusie mówi się, że to klejnot Oceanu Indyjskiego, a o Robercie Makłowiczu można powiedzieć, że to klejnot wśród kucharzy, gawędziarz i podróżników. Nie byliśmy jeszcze na tej wyspie osobiście, ale odbyliśmy tam ostatnio wirtualną wycieczkę z Robertem. Jak zawsze było ciekawie i smacznie. Podobno każdy na Mauritiusie znajdzie coś dla siebie. Od relaksu na złotych czystych plażach, poprzez odkrywanie bogatej historii i kultury, po aktywny wypoczynek wśród niesamowitej przyrody.

Butelka retsiny na balkonie w Hotelu Talos
||

Retsina – napój greckich bogów

Retsina, to greckie białe wytrawne wino aromatyzowane, wyrabiane z dodatkiem żywicy sosny alpejskiej. Historia trunku sięga czasów antycznych, kiedy to sosnowa żywica była wykorzystywana do uszczelniania glinianych amfor. Naturalną konsekwencją tego zabiegu było to, że żywica przenikała do wina stając się integralną częścią jego smaku i aromatu. Smak wina przesyconego żywicą przetrwał nawet zmianę sposobów przechowywania: odejścia od glinianych amfor na rzecz drewnianych beczek.

Durian – tajemniczy król owoców o kontrowersyjnym zapachu
|||

Durian – tajemniczy król owoców o kontrowersyjnym zapachu

Durian, zwany często „królem owoców”, to wyjątkowy i kontrowersyjny owoc pochodzący głównie z południowo-wschodniej Azji. Jego charakterystyczny wygląd, zapach i smak sprawiają, że jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych owoców na świecie. Opowieść o durianie to historia fascynująca, bogata w detale i barwna jak sam owoc.