Zaledwie kilka godzin temu w zakopiańskiej willi „Czerwony Dwór”, w której obecnie mieści się Centrum Kultury Rodzimej, odbył się wernisaż prac Konsueli Madejskiej-Turskiej. Wystawa, która odbyła się 18 października 2018 roku, zainaugurowała 7. edycję Festiwalu “Inspirowane Górami” im. Macieja Berbeki. Festiwal przybliża muzykę, poezję, literaturę, film oraz inne dziedziny sztuki, których twórcy zostali zainspirowani pięknem i mistyką gór.
Konsuela Madejska-Turska z zamiłowania i z wykształcenia jest artystką-plastykiem oraz pedagogiem. To absolwentka zakopiańskiego Liceum Plastycznego im. Kenara oraz krakowskiego Uniwersytetu Pedagogicznego. Swoje prace malarskie prezentowała na wielu wystawach zbiorowych w Krakowie oraz w swoim rodzinnym Zakopanem. Od 2009 roku pomaga swojemu mężowi, Grzegorzowi Turskiemu – redaktorowi EAP, w prowadzeniu rodzinnej firmy GKT-Zakopane. Współpraca z Muzeum Narodowym w Krakowie zaowocowała prowadzeniem weekendowych warsztatów artystycznych dla najmłodszych miłośników sztuki. Obok malarstwa jej pasją jest również fotografia oraz poezja. Kocha Tatry, a miłości do nich i szacunku dla natury uczy swego synka Jasia. Wędrówki po górach i zrobione tam zdjęcia są wspaniałą inspiracją do tworzenia nastrojowych malarskich miniatur z pejzażami i motywami górskich kwiatów. Artystka prowadzi Koło Plastyczne i uczy plastyki w jednej z zakopiańskich szkół podstawowych, starając się zaszczepić miłość do sztuki najmłodszemu pokoleniu, z którym dzieli się swoją artystyczną wrażliwością w spojrzeniu na świat. Czytelnicy EAP część jej prac mogą zobaczyć w naszej Galerii.
Mistycznym jest miejsce, gdzie odbył się wernisaż i gdzie odbywa się Festiwal. „Czerwony Dwór” to bowiem jedna z najpiękniejszych, a także najważniejszych willi Zakopanego. Wybudowana została w latach 1901-1902 przez Wojciecha Roja, bliskiego współpracownika Stanisława Witkiewicza, w stylu zakopiańskim dla Oktawii Lewandowskiej, siostry Zygmunta Gnatowskiego, właściciela projektowanej przez Stanisława Witkiewicza „Koliby”. Dom nosił początkowo nazwę „Władysławka” od imienia męża Lewandowskiej. W 1904 roku zamieszkał tu Artur Rubinstein. Lata pierwszej wojny światowej spędził tu Stefan Żeromski, tutaj też mieścił się „zakopiański Belweder” w listopadzie 1918 roku, kiedy to znany pisarz stał na czele zakopiańskiej Rady Narodowej i nazywano go „Prezydentem Rzeczypospolitej Zakopiańskiej”. Właśnie tutaj, w oficynie, mieszkał kompozytor Karol Szymanowski, bywał często Stanisław Ignacy Witkiewicz. Bywali u Szymanowskiego m.in. : Zofia Nałkowska, Piotr i Rafał Malczewscy oraz wielu innych ludzi ze świata kultury. Mniej więcej w połowie lat 20. XX w. willę kupiła pani de Pourbeix-Zakrzewska, która pokryła dach czerwoną blachą i zmieniła jej nazwę na „Czerwony Dwór” . Nazwa przetrwała do dziś. Po II Wojnie Światowej budynek został przejęty i przekazany na cele oświatowe. Od 1951 do 2016 r. w willi znajdowało się przedszkole. Decyzją burmistrza Zakopanego Leszka Doruli w roku 2016 budynek został przeznaczony na centrum kultury promujące sztukę rodzimą. W Galerii Czerwony Dwór odbywają się wystawy twórczości podhalańskich twórców, warsztaty twórczości ludowej, wykłady i prelekcje. Tu właśnie można zapoznać się z tradycyjnym malarstwem na szkle zakopiańskich twórców.
Znacząca jest też osoba patrona Festiwalu czyli Macieja Berbeki. To urodzony w Zakopanem himalaista, zdobywca 5 ośmiotysięczników, artysta malarz, grafik i scenograf. 6 marca 2013 zaginął na stokach Broad Peak w Karakorum…
Wracając do samego wernisażu. Przybyło na niego sporo osób, które kochają sztukę oraz góry. Wśród gości znaleźli się m.in. synowie i mali wnukowie Macieja Berbeki – patrona Festiwalu, był profesor Uniwersytetu Pedagogicznego – Wydział Sztuki w Krakowie i jednocześnie zakopiański radny i przewodniczący Komisji Kultury Jerzy Jędrysiak. Radę Miasta i Komisję Kultury reprezentował również radny Maciej Wojak, który podarował artystce wielki bukiet kwiatów. Wśród gości nie zabrakło rodziny artystki czyli syna, męża i mamy oraz grona przyjaciół.
Słowo wstępne wygłosiły: Joanna Staszak – Naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Miasta w Zakopanem oraz szefowa „Czerwonego Dworu” dr Małgorzata Wonuczka-Wnuk. Głos zabrała również Konsuela Madejska-Turska opowiadając o swoich zainteresowaniach górami, a na sam koniec zaprosiła wszystkich do obejrzenia prac. Sama wystawa składa się z obrazów malowanych na płótnie, miniaturek malowanych na drewnie oraz z… wierszy malarki oraz Kazimierza Przerwy-Tetmajera.
GPT