Edukacja i rozrywka

Smaki Bułgarii: sałata szopska, kebabczeta i frytki z serem
||

Smaki Bułgarii: sałata szopska, kebabczeta i frytki z serem

Bułgaria to kraj o bogatej tradycji kulinarnej, której korzenie sięgają wieków wstecz. Wśród licznych potraw na szczególną uwagę zasługują sałata szopska, kebabczeta (kebabczki) oraz frytki z serem. Te trzy dania stanowią kwintesencję bułgarskiej kuchni, łącząc w sobie prostotę, świeżość i wyjątkowy smak. To nie tylko smaczne dania, ale również odzwierciedlenie bułgarskiej kultury kulinarnej, w której ceni się świeże składniki, prostotę i intensywny smak. To potrawy, które w towarzystwie dobrego wina lub kieliszka rakiji stanowią idealny zestaw na letnie wieczory.

Polskie tradycje, smaki i obyczaje: Tłusty czwartek na koniec karnawału
|

Polskie tradycje, smaki i obyczaje: Tłusty czwartek na koniec karnawału

Tłusty czwartek to jeden z najbardziej charakterystycznych i wyczekiwanych dni w polskim kalendarzu. Związany jest z zakończeniem karnawału i przygotowaniami do Wielkiego Postu. Tradycja ta sięga daleko w przeszłość i jest obchodzona przez Polaków z wielkim entuzjazmem. Tego dnia głównym zwyczajem jest spożywanie słodkich wypieków, przede wszystkim pączków oraz faworków, znanych również jako chrust.

Dom Pracy Twórczej ZAiKS „Halama” w Zakopanem, styczeń 2025 Fot. Konsuela Madejska-Turska
|

„Ze względów oszczędnościowych polecam zgasić światłość wiekuistą…” – Tuwima ostatnie chwile w Zakopanem

Jesteśmy na Krupówkach. W sezonie czy poza sezonem… czasem trudno się zorientować, bo amatorów wypadu do Zakopanego, choćby na weekend, wciąż jest bardzo wielu. Dla niektórych odwiedzających cel jest jasny: wycieczki w Tatry, korzystanie z uroków przyrody, aktywny wypoczynek. Dla innych: poznanie dobrej, góralskiej kuchni, przejażdżka bryczką po okolicy czy dosłowne zakosztowanie folkloru – zjedzenie kwaśnicy, żeberek, wypicie herbatki z prądem albo kufla lokalnego browaru przy akompaniamencie miejscowych muzyków przygrywających w knajpie.

Sydney, Nowy Rok Fot. Adobe Stock
|||||||||

Zwyczaje Noworoczne w Polsce i na świecie

Nowy Rok wiąże się z wieloma różnymi zwyczajami i tradycjami w zależności od konkretnego kraju, nie mówiąc nawet o tym, że poszczególne regiony w państwach mogą mieć je inne. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów zwyczajów noworocznych w kilku krajach, które w jakiś sposób związane są z naszym portalem. Częścią wspólną dla nich wszystkich jest tradycja składania sobie życzeń i organizowania przyjęć.

Kolacja Wigilijna w Polsce Fot. Forum
|

Polskie obyczaje Bożonarodzeniowe i Noworoczne

Polska jest krajem o bogatej i różnorodnej tradycji obchodzenia świąt, łączącej elementy religijne, kulturowe i rodzinne. Czas Bożego Narodzenia i Nowego Roku to wyjątkowy okres pełen symboliki, refleksji oraz radości, który od wieków zajmuje szczególne miejsce w życiu Polaków. Tradycje te, przekazywane z pokolenia na pokolenie, podkreślają wagę wspólnoty oraz duchowy wymiar świąt. Wigilia z uroczystą kolacją, łamanie się opłatkiem, kolędy czy noworoczne wróżby to tylko niektóre z rytuałów.

Św. Mikołaj - nowoczesny Fot. GPT

Św. Mikołaj – historia prawdziwa

Gdyby ktoś powiedział Ci, że w IV wieku żył człowiek, który zasłynął z pomagania biednym, a dziś jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci na świecie, pewnie byś się zdziwił. A jednak to prawda – św. Mikołaj łączy w sobie chrześcijańskiego biskupa z Miry z globalnym bohaterem reklam Coca-Coli. Jak to się stało, że ten święty zdobył aż taką sławę? I dlaczego nadal potrafi dostarczać prezenty, mimo technologicznych przeszkód, takich jak pompy ciepła?