Retsina, to greckie białe wytrawne wino aromatyzowane, wyrabiane z dodatkiem żywicy sosny alpejskiej. Historia trunku sięga czasów antycznych, kiedy to sosnowa żywica była wykorzystywana do uszczelniania glinianych amfor. Naturalną konsekwencją tego zabiegu było to, że żywica przenikała do wina stając się integralną częścią jego smaku i aromatu. Smak wina przesyconego żywicą przetrwał nawet zmianę sposobów przechowywania: odejścia od glinianych amfor na rzecz drewnianych beczek. Połączenie to tak silnie wpisało się w kulturę kulinarną Greków, że retsina dotrwała do dziś.
Retsina jest jednym z bardziej charakterystycznych trunków serwowanych w Grecji. Zdania na temat jej wyrazistego smaku są zazwyczaj bardzo podzielone i najczęściej wpisują się w schemat, że albo się go nienawidzi albo uwielbia. Trzeba przyznać, że to „kontrowersyjne” wino ma całkiem pokaźne grono wiernych odbiorców nie tylko wśród lokalnych mieszkańców, ale również wśród turystów. Dla wielu osób, w tym mnie i mojej żony, szklaneczka schłodzonej retsiny, to swoisty wakacyjny rytuał. Można ją pić i do obiadu, i po prostu, odpoczywając sobie na balkonie czy tarasie. Na szczęście trunek ten mogliśmy kupować nie tylko w Grecji, ale i ostatnio także dostępny był w… Bułgarii.
Warto wiedzieć, że jeszcze do niedawna retsina była postrzegana jako jeden z najbardziej pospolitych, a zarazem najbardziej pierwotnych gatunków wina. Stanowiła przykład trunku pozbawionego finezji doznań smakowych, a dominująca nuta żywicznego smaku była jednym ze sposobów przykrycia mizerności winnej bazy. Od jakiegoś czasu, za sprawą części producentów, wizerunek ten ulega zmianom. Pojawiają się zupełnie nowe marki retsin, w przypadku których dodatek żywicy do wina jest traktowany jako element wzbogacający złożoność smaku.
Jeśli chodzi o walory smakowe i zdrowotne, to warto wspomnieć, że wino to zawiera flawonoidy i polifenole, które są korzystne dla zdrowia serca i układu krążenia. Jest również bogate w przeciwutleniacze, które pomagają zwalczać wolne rodniki i zapobiegają chorobom nowotworowym.
Grzegorz Turski
Źródło: Wikipedia, crete.pl