Ptasznik australijski, znany również jako Atrax robustus, uważany jest za najbardziej jadowitego pająka w Australii, a nawet na świecie. Jest jednym z najbardziej agresywnych, a aż 95% ich ataków zawiera jad. Jest raczej z kategorii tych dużych pająków, osiąga od 24 do 60 mm długości. Jego szczękoczułki bez problemu przebiją ludzki paznokieć. Występuje w stanach Queensland i Nowa Południowa Walia, szczególnie często w okolicach Sydney.
Pająk ma ubarwienie brunatno-czarne, buduje sieci w lejkowatym kształcie, gdzie przy wylocie węższej części lejka czyha na potencjalną ofiarę, Bytuje w szczelinach skał, pod kamieniami i przy pniach drzew w rzadkich lasach eukaliptusowych, parkach i ogrodach. Czasem niestety wnika do domów. Unika otwartych przestrzeni. Aktywny jest głównie o zmierzchu lub w nocy.
Atrax robustus atakuje również ludzi. Ukąszenia są bolesne i mogą prowadzić do poważnych komplikacji, takich jak drgawki, nadmierne pocenie się, a nawet śmierć. Dlatego ważne jest, aby unikać kontaktu z tym pająkiem i zawsze szukać pomocy medycznej w przypadku ukąszenia. Istnieją zapisy o 26 przypadków śmierci od ukąszeń pająków w Australii do roku 1979. Ukąszenia atraxa spowodowały co najmniej 14 przypadków śmierci, w tym u dzieci. We wszystkich przypadkach, w których ustalono płeć pająka, okazało się, że ukąszenia spowodowały osobniki męskie (osobniki żeńskie są około 5 razy mniej jadowite niż męskie). Od momentu odkrycia antidotum w 1979 w Australii nie odnotowano żadnego przypadku śmierci spowodowanego jadem pająków, mimo to, zdecydowanie nie ma z nimi żartów.
Mimo swojej groźnej reputacji, ptasznik australijski odgrywa ważną rolę w ekosystemie, kontrolując populację szkodników. Jest to kolejny przykład, jak nawet najbardziej niebezpieczne stworzenia mogą przyczynić się do równowagi naszej planety.
Źrodło: Wikipedia