Grecka wyspa Korfu znana jest na całym świecie z wyjątkowego likieru kumkwat. Odwiedzając tą wyspę i wędrując malowniczymi uliczkami starego miasta Korfu (Kérkyra), prawdopodobnie zobaczycie na straganach różne butelki zawierające pomarańczowy płyn, to właśnie ten słynny likier. Powstaje z owocu kumkwatu, który stał się również znakiem rozpoznawczym wyspy. Kilka gorzelni produkuje likier z kumkuwatu, wykorzystywany jest również jako składnik do produkcji wiele innych produktów kulinarnych.
Maleńki pomarańczowy owoc pochodzi z Chin i południowej Japonii. W krajach azjatyckich używa się również kumkwatu jako bonsai, a czasem wręcza się go jako prezent – symbol szczęścia. Znaczenie tego słowa, to tyle co „złoty owoc” i zostało wprowadzone na wyspie Korfu przez angielskiego agronoma w 1860 roku. Od tego czasu kumkwat stał się jednym z głównych produktów rolnych wyspy.
Drzewo, znane również jako marumi kumkwat, wydaje małe, okrągłe lub owalne, złotożółte owoce ze słodką skórką. Miąższ jest jednak raczej gorzki i jest używany głównie jako składnik cukierków, marmolady i galaretki, chociaż można też jeść kumkwat na surowo.
Kolor napoju określa, czy likier został zrobiony ze skórki, czy z samego owocu. Jeśli kolor jest jasnopomarańczowy, to został zrobiony tylko ze skórą. Jest bardzo słodki w smaku i niezwykle aromatyczny. Ponieważ jest również dość mocny w smaku, jest preferowaną opcją do robienia koktajli, a także do dodawania smaku kremom i budyniom.
Natomiast biały likier jest znacznie mniej słodki; miejscowi zwykle podają go po posiłkach w taki sam sposób, w jaki serwują ouzo, tsikoudia i tsipouro w innych częściach Grecji .
Na Korfu wiele lokalnych firm produkuje różne przysmaki z owoców, takie jak syrop kumkwatowy (idealny jako dodatek do greckiego jogurtu ) i marmolada, a nawet używa się go w ciasteczkach.
Źródło: greekreporter.com